Słuchowisko no. 15
Włoska muzyka, wino i... przekąski
Niezwykle atrakcyjnie (jak zawsze) zapowiada się program kolejnego spotkania w ramach „Słuchowiska” – cyklu audycji, których wspólnym mianownikiem jest prezentacja i popularyzacja muzyki zapisanej na winylowych krążkach. Tym razem organizatorzy „na tapetę” biorą muzykę z Półwyspu Apenińskiego. Co istotne, oprócz wrażeń stricte zmysłowych, na uczestników wydarzenia czekają także kulinarne niespodzianki w najlepszym wydaniu!
– Muzyka jak i cała kultura włoska, bo właśnie muzyce z Italii poświęcony będzie kolejny wieczór w Akceleratorze Kultury, wyrosła na gruncie kultury i muzyki antycznej, „muzyki idealnej”, której kanony tworzył grecki matematyk Pitagoras – wprowadza w klimaty zapowiadanego wieczoru Leszek Ziąbka, współorganizator cyklu audycji, kaliski archeolog, radny i kandydat w nadchodzących wyborach do Rady Miasta.
– Muzyka włoska to niekoniecznie to, co najczęściej wybrzmiewa na antenach popularnych stacji radiowych, muzyka znana np. z festiwali w San Remo. To także twórczość, jaką prezentuje Concetta Gangi, bardziej znana w Polsce pod pseudonimem „Farida”, która występowała na festiwalu w Sopocie w 1970 roku oraz w Kaliszu, w teatrze Bogusławskiego – wyjaśnia Leszek Ziąbka.
W trakcie wieczoru przypomni także twórczość Fabricio De Andre – nieżyjącego już włoskiego artysty tworzącego muzykę folkową, który na jednej ze swoich płyt, wydanej w latach 90. komplementował Polaków za opór przeciw totalitaryzmom – niemieckiemu i sowieckiemu.
– Posłuchamy również mało znanej w Polsce włoskiej muzyki progresywnej, natomiast z całą pewnością wartej poznania, choćby z uwagi na to, że w świecie muzycznym uznawana jest za bardzo interesującą, niewiele ustępującą brytyjskiej muzyce progresywnej. Na pewno zaprezentujemy obszerne fragmenty pierwszej płyty, pochodzącej Neapolu grupy Saint Just, grającej muzykę folkowo-rockowo z elementami jazzu i z fascynującym wokalem Jenny Sorrenti, a także grupy Jumbo, Le Orme i innych przedstawicieli włoskiego rocka progresywnego – zachęca dr Adam Kędzierski, archeolog, współorganizator cyklu „Słuchania winyli”.
– A skoro o muzyce włoskiej mowa to nie może zabraknąć także twórczości Ennio Morricone, włoskiego klasyka muzyki filmowej, która zaprezentuje Katarzyna Simiłowska – dodaje Leszek Ziąbka.
Nie zabraknie również specjałów, oczywiście włoskich, i to w najlepszym wydaniu. Dlatego również z tego względu wieczór 13 kwietnia w Akceleratorze Kultury zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Kulinarną „oprawę” wydarzenia przygotowuje kaliska firma Vinum Veritum – importer win oraz ekologicznej żywności – makaronów, wędlin, serów, kawy, oliwy, przetworów warzywnych i innych z Włoch. Warto podkreślić, że nasi kooperanci to małe, rodzinne firmy włoskie produkujące metodami rzemieślniczymi. Są to produkty bez chemii, w stu procentach ekologiczne – przyznaje pani Dorota Göhl, właścicielka Vinum Veritum.
Więc poczuj te włoskie klimaty już 13 kwietnia o 18:00 niezmiennie w Akceleratorze Kultury! Zapraszamy!